Zeszyt Naukowy Numer 37

02.01.2020 Zeszyty naukowe
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Od Redakcji / From Editors

Agnieszka Bitkowska, Tadeusz Jakub Chruściel
Systemy informatyczne w przedsiębiorstwach gospodarki komunalnej na przykładzie województwa zachodniopomorskiego
Streszczenie: Zmienność otoczenia powoduje potrzebę szybkiego reagowania i dostosowywania się do dynamicznie zmiennych warunków otoczenia przez przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej, a w szczególności do potrzeb i oczekiwań mieszkańców. Konieczne jest wykorzystanie zintegrowanych systemów informatycznych. Na rynku oprogramowa-nia dostępne są rozwiązania w zakresie zintegrowanych systemów informatycznych, jednak poziom ich wykorzystania w przedsiębiorstwach gospodarki komunalnej jest wciąż niewystarczający. Celem artykułu jest identyfikacja wykorzystania systemów informatycznych stosowanych w przedsiębiorstwach gospodarki komunalnej. W publikacji wykorzystano następujące metody i narzędzia badawcze: analiza literatury przedmiotu oraz wywiad bezpośredni z przedstawicielami przedsiębiorstw gospodarki komunalnej województwa zachodniopomorskiego.
Słowa kluczowe: przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej, zintegrowane systemy informatyczne
DOI: 10.17512/znpcz.2020.1.01

Michał Konopka
Mobbing jako problem zarządzania zasobami ludzkimi w Polsce
Streszczenie: Artykuł dotyczy mobbingu jako problemu zarządzania zasobami ludzkimi. Podstawowe znaczenie w działalności organizacji ma osiągnięcie zaplanowanego celu. Nie może się to jednak odbywać bez zapewnienia prawidłowych relacji interpersonalnych w organizacji. Relacje interpersonalne między pracodawcą a pracownikami lub między współpracownikami mogą czasem przybrać formy niedopuszczalne przez obowiązujące przepisy prawa. W konsekwencji osoby odpowiedzialne za wyżej wymienione działania przestępcze, a także pracodawca, który nie przeciwdziałał i nie zapobiegł tym działaniom, ponoszą odpowiedzialność prawną. Celem artykułu jest określenie granicy między dopuszczalnymi działaniami na rzecz efektywnego zarządzania zasobami ludzkimi w instytucjach a niepożądanymi i zakazanymi praktykami noszącymi znamiona mobbingu. W publikacji określono możliwe przyczyny mobbingu, charakter działań spełniających kryteria mobbingu, a także sposoby niwelowania prawdopodobieństwa zaistnienia działań niepożądanych w procesie organizacji pracy. Artykuł powstał w oparciu o dostępną literaturę przedmiotu oraz orzecznictwo sądowe.
Słowa kluczowe: mobbing, personel, zarządzanie
DOI: 10.17512/znpcz.2020.1.02

Katarzyna Kucia
Determinanty motywujące do zakupów na rynku e-commerce w Polsce w latach 2017-2018
Streszczenie: Od kilku lat w Polsce obserwuje się stały rozwój sektora e-commerce. Za jedną z głównych przyczyn tego zjawiska uznaje się wzrost liczby użytkowników sieci internetowej. Istnieje wiele czynników zachęcających społeczeństwo do zakupów drogą elektroniczną. Celem niniejszej publikacji jest przedstawienie determinantów motywujących do nabywania produktów na rynku e-commerce w Polsce w 2017 oraz 2018 roku. Na potrzeby realizacji owego celu zostaną wykorzystane dane wtórne pochodzące z cyklicznych raportów dotyczących branży e-commerce publikowanych przez organizację badawczo-technologiczną Gemius.
Słowa kluczowe: e-biznes, e-commerce, handel, marketing, zachowania zakupowe
DOI: 10.17512/znpcz.2020.1.03

Przemysław Majewski
Zarządzanie organizacją zieloną a wspieranie lokalnych społeczności
Streszczenie: W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie badaczy różnymi formami współczesnych organizacji. Organizacja zielona stała się obecnie jedną z ciekawszych koncepcji opisujących ideę nowoczesnej struktury firmy zorientowanej m.in. na zadowolenie klienta, opartej na decyzyjności niższych szczebli zarządzania. Kolejną fazą jej ewolucji jest organizacja turkusowa, doskonale płaska, z rozproszonym przywództwem. Głównym celem artykułu jest określenie poziomu zainteresowania pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwie transformującym swój model zarządzania w kierunku organizacji zielonej i turkusowej wspieraniem lokalnych społeczności. W części teoretycznej dokonano przeglądu literatury dotyczącej zielonych organizacji i zarządzania partycypacyjnego oraz ich powiązania ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. W artykule postawiono następujące pytanie: W jakim stopniu pracownicy zatrudnieni w przedsiębiorstwie transformującym swój model zarządzania w kierunku organizacji zielonej, a w kolejnym etapie turkusowej, są zainteresowani przekazaniem części zysku organizacji na wspieranie lokalnych społeczności? Aby odpowiedzieć na postawione pytania i hipotezy badawcze, przeprowadzono badanie wśród 459 osób zatrudnionych w dwóch zakładach pracy zlokalizowanych w województwie wielkopolskim i kujawskopomorskim. Jako metodę badawczą wybrano sondaż diagnostyczny. W wyniku badania ankietowego uzyskano jednoznaczny obraz, jak pracownicy zapatrują się na przekazywanie części zysku na wsparcie lokalnych społeczności.
Słowa kluczowe: organizacja partycypacyjna, organizacja transformacyjna, organizacja turkusowa, organizacja zielona, upełnomocnienie
DOI: 10.17512/znpcz.2020.1.04

Kinga Olszewska
Znaczenie e-learningu we współczesnej edukacji
Streszczenie: E-learning jest formą kształcenia stosowaną od dawna. Jednakże, wraz z rozwojem technologicznym oraz tworzeniem się społeczeństwa sieci opartego na wiedzy, zmienia się jego rola i skala wykorzystania w edukacji. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie zagadnienia e-learningu i sposobami zarządzania nim oraz sprawdzenie, jak różne grupy postrzegają wartość kursów internetowych jako metod podnoszących kwalifikacje zawodowe, a także czy są one odbierane jako bardziej przystępne i efektywne niż studia tradycyjne. Dane do badań zebrano za pomocą kwestionariuszy ankietowych, a następnie poddano je analizie testem niezależności χ2. Badania potwierdziły rosnącą popularność kursów internetowych wśród respondentów oraz lepszą ich ocenę w porównaniu ze studiami tradycyjnymi.
Słowa kluczowe: e-learning, kształcenie przez Internet, kursy internetowe
DOI: 10.17512/znpcz.2020.1.05

Katarzyna Sukiennik, Izabela Powroźnik
Bezpieczeństwo w ruchu drogowym w Polsce a zarządzanie czasem pracy kierowców samochodów ciężarowych
Streszczenie: W artykule przedstawiono sposoby właściwego zarządzania czasem pracy kierowców zawodowych wpływające na bezpieczeństwo drogowe. Celem publikacji jest zdobycie wiedzy na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zarządzania czasem pracy kierowców zawodowych. Cel ten został osiągnięty z wykorzystaniem analizy sposobu zarządzania czasem pracy kierowcy. Właściwe i zgodne z przepisami prowadzenie pojazdu ciężarowego nie powinno powodować niebezpieczeństwa na drodze. W artykule poruszono bardzo ważną kwestię, jaką jest przekraczanie czasu pracy kierowców zawodowych. Wzmożone kontrole i kary nakładane na przewoźników powinny zminimalizować ten problem, jednak ciągle można spotkać się z naruszeniami w tym zakresie. Zmęczenie, jakie występuje u kierowców zawodowych, w sposób znaczący wpływa na ich koncentrację i refleks. Dlatego ważne dla ogólnego bezpieczeństwa jest, aby czas odpoczynku był zachowany i pozwolił kierowcy na regenerację przed dalszą podróżą. Do osiągnięcia celu pracy wykorzystano kwestionariusz ankiety, który wypełniło drogą internetową 213 polskich kierowców zawodowych. Ankieta była przeprowadzona w okresie od stycznia do czerwca 2019 roku. Jak wynika z otrzymanych wyników badań, kierowcy są świadomi, w jaki sposób powinni zarządzać czasem pracy. Jednak na drodze zdarzają się różne sytuacje, podczas których muszą oni szybko podejmować decyzje.
Słowa kluczowe: bezpieczeństwo, czas pracy kierowcy, przedsiębiorstwa transportowe, transport, zarządzanie
DOI:10.17512/znpcz.2020.1.06


Anna Wąsowska
Marketing organizacji non profit
Streszczenie: Organizacje non profit funkcjonują inaczej niż organizacje komercyjne, co wpływa na ich podejście do klienta, chęć zorientowania na niego i jego potrzeby. W marketingu uwzględnia się te rozwiązania, co wpływa na zakres i formę prosperowania organizacji. Dotyczy to promocji, wykorzystania Internetu, jak i mediów społecznościowych. Celem publikacji jest analiza stosowanych rozwiązań marketingowych w organizacjach non profit. Zakres pracy skupia się na oddziaływaniach marketingowych w tego typu organizacjach i posiada wymiar teoretycznoempiryczny. Wykorzystane metody to obserwacja oraz analiza literatury. W publikacji wykorzystano różne pozycje Ĺşródłowe: prace zwarte, artykuły, jak i statystyki GUS.
Słowa kluczowe: marketing, organizacja non profit, promocja organizacji non profit
DOI:10.17512/znpcz.2020.1.07


Rafał Zachorowski
Przedmiotowa i podmiotowa struktura wydatków związanych z ochroną zdrowia w wybranych państwach
Streszczenie: Struktura wydatków zdrowotnych w poszczególnych państwach jest zróżnicowana. Łączna wartość wydatków związanych z ochroną zdrowia w 2015 roku wyniosła w Europie 1 578 250 milionów euro. Największą część (591 064 milionów euro) stano-wiły nakłady na opiekę szpitalną. W Polsce jest bardzo niski poziom wydatków na stacjonarne zakłady opieki długoterminowej. Na ten cel przeznacza się tylko 1,4% wydatków. Natomiast średnia europejska wynosi 10,5%. W artykule przedstawiono zmiany w strukturze wydatków w wybranych państwach europejskich, co związane jest z ich możliwościami finansowymi.
Słowa kluczowe: ochrona zdrowia, podmiotowa struktura wydatków, przedmiotowa struktura wydatków
DOI:10.17512/znpcz.2020.1.08


Anna Zelga-Szmidla
Environmental Management in Context of Air Quality Management Programmes
Abstract: Abstract: The aim of this paper is to present the role of citizen’s perception of air quality management programmes. Although environmental management terminology and the low-carbon economy programme are known to both citizens and municipalities, they operate inefficiently. The quality of atmospheric air in Poland according to environmental monitor-ing is “poor”: pollution knows no borders and only a combination of actions can stop the “domino effect”. The content of the paper is based on interviews with inhabitants of the Silesian province after the announcement of the Clean Air Programme by the government. The chosen interviewed persons suggests an interest in the programme, but the inhabitants also indicate other programmes and notice the extension of the undertaken activities in time. Also, the results of the analysis of available documents and information have been pre-sented. Environmental management on the example of the selected programme will con-tribute to the improvement of the air quality. According to the author, only a programme implemented on a mass scale will contribute to the improvement of the air quality. In this context environmental education is becoming increasingly important. The main purpose of the presented research is to draw attention to the residents' approach to topics related to the air-related program.
Keywords: environmental management, air quality, environmental awareness
DOI:10.17512/znpcz.2020.01.09

Copyright © Politechnika Częstochowska. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Logo Politechnika Częstochowska uczelnią dostępnąPolitechnika Częstochowska uczelnią dostępną.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Logo Fundusze EuropejskieFlaga PolskiLogo Narodowego Centrum Badań i RozwojuFlage Unii Europejskiej

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Więcej o plikach cookies i o ochronie Twojej prywatności przeczytasz w Informacje o cookies.

Zapisano